<div style='background-color: none transparent;'></div>
Home » , , » Teatralia, internetowy magazyn teatralny, Polska 2010

Teatralia, internetowy magazyn teatralny, Polska 2010


Статья из польского интернетовского журнала "Teatralia" о нашем спектакле "Сказка о мертвой царевне и о семи богатырях" с фестиваля "ANIMO", Квидзин 2010. 

Kwidzyńskie opowieści, lalkowe opowieści, part 3
Podróż do krainy baśni i wycieczkę po nader nietypowym muzeum odbyli ci, którzy zdecydowali się zawitać na ANIMO czwartego dnia festiwalu. Wieczornych gości czekały z kolei rozterki i refleksje garderobianej, jak również podglądanie procesu twórczego w najprostszej z możliwych, acz zaskakującej formie. Na pożegnanie zaś przygotowano pokaz filmowy pod hasłem "Nowe horyzonty animacji".
Disney po słowiańsku, czyli "O martwej carewnie..."

W swoim spektaklu Teatr Prowincja powraca do motywu, obecnego w kulturze wielu krajów. Można mówić o królewnie Śnieżce, o Śpiącej królewnie - słowiańska wersja stawia na carewnę, a zamiast słodkich krasnoludków pojawia się siedmiu bohaterów, chłopów na schwał. Jak łatwo zgadnąć, bardziej przekonuje bratnia produkcja, oparta na klasycznej baśni Puszkina niż kolejne disneyowskie wariacje w różowej tonacji. Teatr Prowincja potrafił sprawić, że historię znaną na wylot ogląda się z zainteresowaniem.

Na scenie wszystko odbywa się zgodnie z ustalonym porządkiem. Jest zła macocha owładnięta manią swojej osoby i swojej piękności. Jest piękna carewna, która nie zdaje sobie sprawy z grożącego niebezpieczeństwa. Macocha nakazuje ją usunąć z jej pałacu, w efekcie dziewczyna trafia do chaty siedmiu bohaterów. Sielanka nie trwa długo, bo lusterko zdradza sekret, macocha zatem podsyła trujące jabłuszko. Konfrontacja z niewinnym owocem kończy się snem, łudząco podobnym do śmierci, z którego budzi carewnę pocałunek księcia - co jak co, ale happy end jest ponadkulturowy.

Historia przetykana jest wstawkami muzycznymi wykonywanymi na oryginalnych instrumentach, nie brakuje też śpiewu. Uwagę zwracają charakterystyczne lalki - małe kukiełki o dużych oczach i bogatych strojach. Akcja wspierana jest narracją aktorów prowadzoną po rosyjsku, język jednak nie stanowi bariery - wręcz przeciwnie, nadaje wschodniego kolorytu. Spektakl zagrany jest zresztą bardzo dynamicznie.

Białoruski spektakl pokazuje, że nie trzeba wywracać świata do góry na scenie i łamać wszelkich możliwych tabu, aby zainteresować widza. Można przedstawić historię przerabianą na wszystkie możliwe strony - jeśli jednak przedstawi się ją dobrze, jest ona w stanie zauroczyć.

Sylwia Dec
Teatralia Białystok
14 października 2010

Share this article :

0 ком:

Отправить комментарий

 
Copyright © 2011. GAYDEL . All Rights Reserved
Company Info | Contact Us | Privacy policy | Term of use | Widget | Advertise with Us | Site map
Template Modify by Creating Website. Inpire by Darkmatter Rockettheme Proudly powered by Blogger